Дехто з вас окрім географії складатиме й інші іспити ЗНО – біологію, історію та фізику. Ми вирішили проекспериментувати і написати комбіновані матеріали. До вашої уваги перша стаття з циклу, в якій ми розглянемо спільні речі для географії та біології: біогеографія, геоекологія, теорія еволюції. Готуємося до двох тестів одночасно!
Біогеографія
Географія пересікається з багатьма науками, але з біологією вона має одні з найтісніших зв’язків. Серед фізико-географічних дисциплін зустрічаємо і біогеографію – науку про геопросторову організацію та закономірності розвитку біосфери.
Як ви знаєте, біосфера – це жива оболонка Землі, у спрощеному формулюванні – сукупність всіх живих організмів планети. Біосфера є частиною географічної оболонки, навіть визначає її межі. Географію, на відміну від біології, цікавлять більше не фізіологічні особливості біоти, а закономірності її розповсюдження на планеті.
Геоекологія
Суміжною до біогеографії є екологія, точніше, її географічний розріз – геоекологія. В суспільстві панує викривлене уявлення про цю науку: багато хто вважає, що вона вивчає лише всілякі забруднення, вимирання та ін. Насправді, екологію цікавить те, як взаємодіють між собою різні природні компоненти: вода, повітря, гірські породи, ґрунти, біота. Зокрема, як тварини пристосовуються до навколишнього середовища.
Біорізноманіття, ареали, адаптації, природний добір – ці поняття є спільними для біології, біогеографії та геоекології. Олександр фон Гумбольт, Чарльз Дарвін, Жак Ів Кусто – визначні постаті для усіх перелічених наук. Ці великі натуралісти досліджували найвіддаленіші куточки нашої планети та зробили значний вклад у скарбницю природничих наук. Зупинимося на Чарльзі Дарвіні та його еволюційному вченні.
Теорія еволюції
Не будемо вдаватися в біографічні та наукові деталі, а просто згадаємо основні положення теорії еволюції, які визнаються більшістю вчених. Це вам найбільше згодиться на тестуванні:
- елементарною одиницею еволюції є локальна популяція;
- матеріалом для еволюції є мутаційна та рекомбінаційна мінливість;
- природний добір розглядається як головна причина розвитку адаптацій, формування видів та надвидових таксонів;
- дрейф генів та принцип засновника є причинами формування нейтральних ознак;
- вид є системою популяцій, що репродуктивно ізольовані від популяцій інших видів, і кожен вид екологічно відокремлений;
- видоутворення полягає у виникненні генетичних ізолюючих механізмів та відбувається переважно в умовах географічної ізоляції.

Саме завдяки ізоляції океаном Австралія стала еволюційним сховищем для реліктів та ендеміків. На мапі – материк 40 000 років тому, сухопутного зв’язку з Азією немає
Як бачимо, без слова “географія” тут не обійшлося. Природа Землі велична, а її пізнання – єдина задача всіх природничих наук, біології та географії зокрема.
Бажаємо вам успішно скласти ЗНО з біології, а хто не планував цього – цікавої підготовки до ЗНО з географії! Слідкуйте за оновленнями geoped.in.ua. До наступної зустрічі, друзі!