«

»

Лют 12

Чому Землі пощастило мати життя: 5 причин

Ми — обрані. Наша планета — це чудо, яке ми навіть не усвідомлюємо. Бурхливе життя на Землі не є випадковістю. За останні десятиріччя астрономи відкрили тисячі планет, але практично на жодній з них не склалися такі умови для розвитку життя, як у нас. Ось 5 аргументів за те, чому Землі пощастило мати біосферу.

– відстань від Сонця

Певно, найважливіший фактор існування життя на Землі — вдала відстань до Сонця. Наша планета літає в тому вузькому проміжку, де, кажучи простою мовою, не дуже холодно і не дуже спекотно. Для порівняння, подивимося на сусідів Землі — Венеру та Марс. Венера знаходиться ближче до Сонця, тож температура її поверхні сягає сотень градусів. В свою чергу, Марс занадто холодний, хоч колись можливо і був придатний для життя.

Усі відомі форми життя у Всесвіті мають білкову природу. Білки, а отже і організми, мають певний оптимум комфортних умов для існування. Ви бачили, що відбувається з яйцями на сковорідці чи в окропі — це вже за межами того діапазону.

Життя потребує води, океан і породив його. Людський організм на 70% складається з рідини, а медузи — на 95%. Ви знаєте, що при температурі нижче 0 градусів Цельсія вода стає льодом, а при 100 — випаровується. Життя також прилаштоване до цих рамок: температура живого організму має бути в межах рідкого стану води.

– швидкість обертання

Те, як швидко обертається Земля навколо своєї осі також є важливим фактором існування життя на ній. Тут теж маємо справу з температурним режимом.
Один оберт навколо своєї осі Земля робить за 24 години — це і є земна доба. Є ніч, є день. Цього часу вистачає і щоб прогріти планету, і щоб позбавитися від надлишку тепла.

Зовсім інше відбувається на Венері. Її доба триває більше місцевого року, і складає 243 земних діб! Це надміру перегріває планету, яка і так розташована досить близько до Сонця. Про утворення життя тут не може бути й мови.
Підсумовуючи описані два чинники. Абсолютний температурний мінімум на Землі становить -89, абсолютний максимум +58 градусів Цельсія. Виходить, якихось 100 з гаком градусів — ось так коливається теплота нашої планети. Для формування пишної біосфери цього було вдосталь.

– кут нахилу осі

Пори року, полярні дні та ночі — нічого цього б не було, якби не вдалий кут нахилу земної осі. Наша планета літає в космічному просторі не прямо, а під нахилом, який становить трохи більше 23 градусів. Цього виявилося достатньо для запуску сезонної ритмічності — однієї з ключових закономірностей географічної оболонки.

Протягом року Земля, обертаючись навколо Сонця, стає до світила то одним, відхиленим, то іншим, нахиленим, боком. Тому півроку над полюсами почергово то постійний день, то постійна ніч, і ця межа проходить приблизно по 67-й широті — полярними колами (90-23=67). Та сама математика стосується і колів тропіків (23-і широти) — тільки між ними Сонце може бути в зеніті. Саме така помірна розкачка клімату планети і дозволила життю розвинутися в найрізноманітніші форми.

При кутові 0 градусів по всій планеті цілий рік був би один сезон, а при нахилі в 90 градусів пори року змінювалися б настільки швидко, що жоден вищий живий організм не встигав би адаптуватися.

– розміри планети

Розмір планети визначає силу її гравітаційного поля: чим більший об’єкт, тим сильніше його тяжіння. Земля має такі розміри, які дозволяють їй втримати щільну атмосферу. Роль атмосфери в житті планети величезна. По-перше, це повітряний океан, в якому ми дихаємо. По-друге, вона фільтрує згубну сонячну радіацію. По-третє, в ній згорає більшість метеоритів, які постійно бомбардують Землю. По-четверте, це ковдра, яка не дозволяє планеті остигнути надто швидко вночі.

Будучи меншою, Земля не змогла б втримати таку щільну атмосферу, випускаючи левову частку повітря та водяної пари в космос. Плюс слабша протидія радіації, метеоритам та охолодженню — умови для життя б були на порядок гірші.

А якби Земля мала більші розміри? Тут вступають в дію інші фактори. Біосфера, певно, була б, але яка — приземкуваті рослини, невеликі тварини, мінімальна ярусність. Саме гравітація заважає рости деревам на сотні метрів вгору: вода з поживними речовинами просто не в силах піднятися по капілярах на таку висоту. Додамо сюди активні ерозійні процеси — знову життя в програші.

Також сильне гравітаційне поле притягуватиме метеорити, як це робиться з Юпітером та іншими планетами-гігантами — можливо, саме вони своїм тяжінням відводять метеоритну небезпеку від Землі.

Ще є один дотичний фактор. Земля є твердою планетою, на відміну від газових гігантів типу Юпітера, і найбільшою такою в Сонячній системі. Наявність крупного металевого ядра дозволяє Землі мати потужне магнітне поле, яке слугує надійним щитом проти викидів сонячної радіації, згубних для живого.

– наявність Місяця

Менший брат Землі, Місяць, подорожує з нею просторами космосу майже від самого зародження планети. Теорій щодо походження земного супутника є кілька: захоплений метеорит, відірвана частина Землі та ін. Та факт є фактом: Місяць вкрай важливий для нашої планети. Його вплив проявляється, зокрема, у формуванні припливів та відпливів, регуляції біоритмів. Існує навіть теорія, що виникнення земного життя в океані пов’язане саме із припливами та відпливами.

Крім того, є дуже важливі астрономічні наслідки наявності у нас Місяця. Доволі крупний супутник стабілізує обертання Землі, як навколо своєї осі, так і довкола Сонця. Є припущення, що без Місяця Земля могла б змінювати свою орбіту та відстань до Сонця. А про наслідки цих змін ми вже поговорили раніше — і це точно не сприятиме бурному розвитку життя. Місяць постійно віддаляється від Землі, і прийде час, він відправиться у власну мандрівку космосом.

Бережіть Землю та цінуйте життя — вони у нас єдині.

А ось і супутнє відео з офіційного каналу школи Знання Онлайн. За цим посиланням ви знайдете всі теми онлайн курсу географії для тих, хто готується до ЗНО. Підписуйтеся на оновлення сайту, щоб бути в курсі нових цікавих матеріалів. Бажаємо цікавої подорожі географічними стежками!

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: