«

»

Чер 05

Ще 4 поширені плутанини в географії: зимовий час та інше

Сьогодні ми знову розглядаємо поширені плутанини в географії – випадки, коли вчителі кажуть одне, підручники – друге, а Інтернет – третє. Першу статтю ви можете прочитати тут. Отже, сьогодні ми намагатимемося пояснити ще чотири помилки, які допускають деякі “знавці географії”: літній та зимовий час, водяна пара, державний устрій деяких країн, Швейцарія як конфедерація.

  • Літній та зимовий час

географія що таке літній час

Здавалося б, яка плутанина може тут виникнути: всього-на-всього літній та зимовий час… При чому дехто з вчителів не в курсі, що ЗИМОВОГО ЧАСУ НЕМАЄ. Півроку ми живемо за поясним часом, а потім переводимо стрілки на годину вперед, як нас переконують, з метою більш раціонального використання світлої частини дня. Це переведення годинників уперед є ЛІТНІМ часом. А як тоді називається час, до якого українці повертаються кожного жовтня? Правильно – наш нормальний, звичайний, стандартний, київський поясний час.

  • Водяна пара

водяна пара географіяТут більше фізики, ніж географії, але дані процеси є основою кліматичних та метеорологічних явищ (саме тому це є “фізична географія”). Відомі три основні агрегатні стани води: твердий, рідкий, газоподібний. Останній, водяна пара, є абсолютно невидимим. Тож чи не виникало у вас думки, чому пару із киплячого чайника ми можемо бачити?

Відповідь проста: бо це НЕ ПАРА, а мікроскопічні крапельки води. Саме із цих крапельок формуються хмари і туман. Водяна пара, ще раз повторюся, невидима, як і процес її утворення – випаровування. Воно відбувається за будь-якої температури вище -273°С: молекули відриваються з водної поверхні, і чим вище температура, тим інтенсивніше. Ось так, “по-тихому”, висихають цілі озера, яскравим прикладом чого є Аральське море.

  • Державний устрій країн

пар федерація чи унітарна державаНаші підручники та атласи “гальмують”, а інколи на десятки років. Які виправдання тут можуть бути, коли в одному з популярних атласів Південна Африка позначена як федерація. А нічого, що країна змінила свій устрій аж у 1994 році? Хай би вже до купи намалювали й СРСР…

Це може здатися дріб’язком, але насправді такі помилки є непростимі, це свідчення халатності та некомпетентності. До слова, географ має мінімум 4 години на тиждень оновлювати свої знання: світ не стоїть на місці, інформація швидко старіє. Саме тому наш електронний посібник «Державний устрій» був розроблений на основні найсвіжіших географічних даних.

Ось кілька помилок щодо державного устрою в атласах та підручниках, які ми відшукали в атласах та підручниках:

Південна Африка – федеративна унітарна держава (з 1994 року)
Венесуела, Ірак, Судан, Південний Судан, Сомалі – унітарні федеративні держави
Непал – монархія республіка (з 2008 року)
Самоа – монархія республіка (з 2012 року)
  • Швейцарія – конфедерація

швейцарія конфедерація чи федераціяЩе одна плутанина з приводу державного устрою, але тут не все так однозначно. Як вам відомо, за адміністративним поділом сучасні країни поділяються на федеративні та унітарні. В минулому існували й інші форми устрою, наприклад, унія та конфедерація. Але що про це кажуть вчителі та підручники? Ще існує одна конфедерація – Швейцарія, бо в офіційній назві країни вона вказана такою.

Так давайте тоді називати географію наукою, що просто описує Землю – адже так вона дослівно перекладається з давньогрецької. Але здоровий глузд та наукові принципи підказують зовсім інше.

По суті, Швейцарія вже десятки років є класичною федерацією. Серед усіх сучасних політико-географічних утворень до конфедерації найближчий Європейський Союз, чим він може стати в найближчі роки – т. зв. Сполученими Штатами Європи.

Не за горами ЗНО, тож наші оновлення будуть більш часті. Слідкуйте за новими матеріалами від geoped.in.ua! Бажаємо цікавої подорожі географічними стежками!


Мітки: Швейцарія конфедерація, державний устрій країн, водяна пара в гідросфері, літній та зимовий час, географічні помилки
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>