«

»

Лют 02

Найнедоступніші точки нашої планети

Дістатися туди, де мало хто спромігся побувати — сенс життя багатьох туристів-екстремалів. Сама матінка-природа створила для них всі умови, щоб довести власні сміливість та відчайдушність. Тож презентуємо перелік найнедоступніших точок нашої планети.

– гора Серро-Торре

серро-торре гораЯкщо ви вважаєте, що найскладніша для альпініста гора в світі це Еверест, то помиляєтесь. Однозначно, сходження на найвищу вершину планети не є прогулянкою, а кожен десятий сміливець назавжди залишається на її схилах. Та навіть сусідки Джомолунгми по Гімалаях, такі як К2 та Канчеджанга, є куди небезпечнішими, і там гине в рази більше людей.

Все ж, найнедосяжнішою горою в світі багато хто вважає Серро-Торре. Вона розташована в Патагонських Андах, на кордоні Чилі та Аргентини. Серро-Торре майже втричі нижча за Еверест, але погляньте на неї — такі урвисті схили і роблять з гори неприступну фортецю. Крім того, цей район відомий своєю нестійкою погодою та сильними вітрами, а сама гора постійно покрита шаром льоду, нагадуючи дуже круту ковзанку.

Перше вдале сходження на Серро-Торре відбулося лише у 1959 році — через 6 років після підкорення Джомолунгми. Серед професійних альпіністів сходження на цю вершину Анд вважається дуже героїчним вчинком, а за 50 років було здійснено лише десяток спроб зійти на неї. У 1990 році про підкорення Серро-Торре навіть був знятий художній фільм “Крик каменю”.

– Полюс Недосяжності

полюс недоступності антарктидаВ шкільних атласах з географії ви могли зустріти словосполучення “Полюс недоступності” на мапі Антарктиди. Знаємо географічний, магнітний — а що ж це за полюс?

Полюс недосяжності — це найвіддаленіша від берегів та транспортних шляхів точка суходолу чи океану. Іншими словами, це місце, куди теоретично найскладніше дістатися. Такі точки вираховують для континентів, океанів, островів та півостровів. Загальновідомий “полюс недосяжності” розташований в Антарктиді за 900 км від Північного географічного, на його місці інсувала однойменна радянська станція. Аналогічне місце було вирахуване і для Арктики, і місцевий “полюс” також розміщений за кількасот миль від географічного.

Найбільш недоступна точка суходолу розташована бля китайського міста Урумчі. Найвіддаленіша від суші точка в океані знаходиться в південній частині Тихого океану, так званий “Полюс Немо”, названий на честь героя роману Жюля Верна. Цікаво, що обидва полюси мають подібний радіус досяжності до узбережжя — приблизно 2600 км.

Полюси недоступності не мають якої-небудь наукової цінності. Вони цікаві, перш за все, мандрівникам, туристам та іншим географічним ентузіастам.

– Маріанська западина

уолш піккар трієст маріанський жолобНайглибша точка світу водночас є і найнедоступнішою — не так, як у випадку з Еверестом. За весь час лише три людини сягнули дна світу. Вперше це зробили Жак Піккар та Дон Волш у 1960 році на субмарині “Трієст”. Друга спроба була здійснена лише через 52 роки, і новим героєм став кінорежисер Джеймс Кемерон, відомий за фільмами “Титанік”, “Термінатор” та “Аватар”. Кемерон став першим, хто ризикнув це зробити наодинці.

Маріанська западина утворилася внаслідок субдукції — коли одна літосферна плита занурюється під іншу. В цьому місці зустрічаються Тихоокеанська та Філіппінська плити, і перша — більш стара та важка — підповзає під другу, утворюючи витягнуту тектонічну “канаву” та ланцюжок вулканічних островів.

Головна складність досягнення дна Маріанського жолобу полягає в тому, що з глибиною зростає тиск, а на дні він сягає шалених значень. Для підкорення западини потрібен спеціально спроектований підводний апарат, який зможе безпечно доставити та повернути людину звідти. Найглибша точка Маріанського жолобу називається Безодня Челенджера, названа на честь дослідницького судна, яке відкрило її в XIX столітті. Вона сягає глибини більш ніж 11 кілометрів.

– печери Мамонтова, Оптимістична, Крубера-Вороняча

печера оптимістична

Земля прошита численними печерами, протяжність яких часом сягає сотень кілометрів. Попри технічний прогрес, далеко не всюди ще ступав чобіт спелеолога. Відкриваються нові печери, а раніше відомі виявляються довшими та глибшими. Замкнутість, особливий клімат, відсутність освітлення та зв’язку — все це робить дослідження печер дуже небезпечним.

Одним з таких найнедоступніших місць земних надр є Мамонтова печера — найдовша в світі. Вона знаходиться під американським штатом Кентуккі, і була відкрита переселенцями у 1797 році. Сумарна протяжність її досліджених коридорів сягає півтисячі кілометрів, а це 225 проходів, біля 20 глибоких шахт та 20 великих залів. Карта печери постійно оновлюється, тож людина фізично ще не могла заглянути в кожен її куточок.

Поряд з Мамонтовою слід згадати й інші печери, дослідження яких ще далеко не завершене, зокрема Оптимістичну та Крубера-Воронячу. Оптимістична — найдовша гіпсова печера в світі, п’ята за протяжністю загалом. Вона розташована в Україні на Поділлі, розходячись під землею системою коридорів на 230 кілометрів. Печера Крубера-Вороняча вважається найглибшою в світі — 2199 метрів під земною поверхнею. Вона утворилася серед кавказьких вапняків Абхазії. Поточний рекорд глибини спуску, 2197 метрів, належить українському спелеологу Генадію Самохіну.

– острів Пасхи

острів пасхи рапануїПро острів Пасхи, або Рапа-Нуї, знято багато художніх та документальних фільмів. Перша асоціація, яка виникає при згадці острова — великі кам’яні статуї. Їх називають моаї, вони оточують все узбережжя Рапа-Нуї, повернувшись потилицею до моря. Мегаліти, а також єдина самостійна система писемності у всій Полінезії — доказ того, що тут проживала розвинена цивілізація.

Збіг чи ні, але таке унікальне місце водночас є найвіддаленішою населеною точкою в світі. Від Піткерну, найближчого архіпелагу з людьми, острів відділяє більше 2000 кілометрів, а до Південної Америки — понад 3500 (для порівняння, протяжність України із заходу на схід становить близько 1300 кілометрів, з півночі на південь — менше 900). Тим не менш, кілька човнів полінезійців таки дісталися Рапа-Нуї на початку нашої ери, за тисячоліття сформувавши свою специфічну культуру, наразі втрачену. У 1727 році на Великдень (звідси і назва) острів відкрили європейці, а у XIX столітті він перейшов під суверенітет Чилі.

Поряд з островом Пасхи, найвіддаленішим населеним місцем вважається архіпелаг Трістан-Да-Кунья, що знаходиться у південній частині Атлантичного океану, а також Піткерн — західний сусід Рапануї.

Пропонуємо переглянути відео за матеріалами даної статті “Найнедоступніші точки планети” (сайт з підготовки до ЗНО Знання Онлайн). Далі – нові цікаві матеріали з географії, тож підписуйтеся на оновлення сайту!


 

Мітки: підготовка до ЗНО з географії, цікава географія, маріанська западина, острів Пасхи, гора Серро-Торре, полюс Недосяжності, Мамонтова печера, Оптимістична печера, печера Крубера-Вороняча

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: