«

»

Тра 20

Поширені питання: що вивчає географія?

Привіт, друзі! Отже, що таке географія? Що вивчає географія? Тема статті видається настільки очевидною, що, на перший погляд, їй і не варто приділяти стільки уваги. Та не все так просто, а покладатися на шкільний підручник у пошуку відповіді буде замало. Варто розібратися з цим, особливо, готуючись до ЗНО.

Географія – одна з найбільш неоднозначних наук. За кількасот років “свідомого” існування погляди на її суть неодноразово змінювалися, і часом кардинально. Більше предметних катаклізмів зазнавала лише філософія, та серед природничих наук подібних прикладів немає. Таке важко сказати про хімію, фізику, біологію – доволі однобічні царини знання, де все, як кажуть, “розкладено по поличках”. А що ж лежить на поличках географії?

Що пишуть у підручниках з географії?

Що ж, давайте почнемо з конкретних визначень географії, які нам дають українські шкільні підручники для 6 класу. Наведемо два найпоширеніших:

Географія – наука, яка вивчає і пояснює розподіл явищ у просторі – на Землі, материках, у певній країні чи місцевості; географи шукають відповіді на питання “де?” і “чому?” (тобто, чому явища відбуваються там, де вони відбуваються?) (В.М. Бойко, С.В. Міхелі. Географія. 6 клас)

Географія – наука, що вивчає природу Землі, населення та його господарську діяльність; сучасна географія намагається відповісти на питання “як? і “чому?” (Г.Д. Довгань. Загальна географія. 6 клас)

Помітили розбіжності? Кожне з тлумачень має право на існування, тим більше, що для 6 класу краще давати легші визначення. Інша справа, що так від початку і заплутують…

Те, що вивчає наука, визначається її об’єктом та предметом. Об’єкт – це загальне знання, різні аспекти якого досліджують кілька наук. Землю можна було б вважати об’єктом вивчення і географії, і геології, і біології, і астрономії, але це відбувається з різних позицій: геологію цікавить внутрішня будова планети, біологію – життя на ній, астрономію – те, як Земля рухається в космосі. А як щодо географії? Чи не цікавить її абсолютно все, що стосується нашого єдиного дому?

Географія в перекладі з давньогрецької означає “опис Землі”, але цей опис має доволі чіткі рамки. Чи казав вам учитель, що географія не вивчає ані Місяць, ані земне ядро, ані поляне сяйво? Для цього є інші, хоч і “братські” до географії науки: астрономія, геологія, геохімія, сейсмологія, аерологія, фізика атмосфери та ін. Для такої неоднозначної та унікальної науки як географія знайшовся не менш дивовижний “рідний” об’єкт вивчення.

Географічна оболонка – об’єкт вивчення географії

Географічна оболонка (ГО) – це місце взаємодії на взаємопроникнення земних оболонок: літосфери, гідросфери, атмосфери, біосфери. Зазначте, що це не просто сукупність оболонок. В якості мірила взаємопроникнення взята біосфера – найбільш “проникаюча” з них.

Просторово географічна оболонка збігається з біосферою. Власне географію цікавить лише те, що знаходиться в цих межах

Біосфера – це сукупність живих організмів планети, які включені до процесів, що визначають її розвиток. Зайве уточнення? Дайте відповідь на таке питання: чи є частиною біосфери піддослідні щури в лабораторії? Паростки салату на космічній станції? Букет троянд у вазі? Спори, що були підняті потоками повітря до стратосфери?

Ні, все перераховане вище не входить до складу біосфери, а отже – і до інтересів географії. Саме межі проникнення біоти та продуктів її життєдіяльності і визначають межі географічної оболонки. Які ці межі?

Межі географічної оболонки

Щодо верхньої сумнівів практично немає – це шар атмосфери, захищений від дії згубної сонячної радіації, тобто до озонового шару (15-30 км над Землею). Щодо нижньої немає одностайної думки: кілька метрів, кілька кілометрів, вся літосфера. Останнім часом все частіше говорять саме про останній варіант. Це мотивується тим, що корисні копалини органічного походження: нафта, природний газ, вугілля, крейда та ін. – цілком “прошивають” тверду оболонку Землі. Тому глибина біосфери / географічної оболонки / інтересів географії фактично сягає поверхні Мохоровичича – нижньої межі літосфери.

Щось тут не так…

Якщо географічна оболонка є загальним об’єктом вивчення географії, то її предметом є виявлення особливостей та закономірностей ГО, тобто, пошук відповідей на запитання “ЯК і ЧОМУ взаємодіють елементи ГО?”.

Але чому тоді на уроках географії вивчаються астрономічні та геологічні речі? Бо це те, що безпосередньо впливає на географічну оболонку та є джерелом енергії для її процесів. А ви хотіли б додатковий предмет типу геології? Чи астрономію уже з 6 класу? Гадаємо, що і так достатньо.

Сподіваємося, що стаття була корисною для вас. За кілька днів ми випускаємо наш електронний посібник для підготовки до ЗНО “Державний устрій”, тож слідкуйте за оновленнями geoped.in.ua, друзі!


Мітки: що вивчає географія, географічна оболонка, географія це, предмет вивчення географії, що таке географія

 

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2015
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: