«

»

Лют 09

Світовий океан: загальна фізико-географічна характеристика

Світовий океан — це безперервний водний простір Землі. Він умовно поділений на кілька океанів — Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий. Дамо їх коротку фізико-географічну характеристику.

Тихий океан (фізико-географічна характеристика)

тихий океан характеристика фізична географія материків і океанів 7 клас

Тихий океан

Тихий океан — найбільший, найглибший, а також найтепліший і найстаріший. Він займає третину земної поверхні, на цій площі могли б поміститися всі материки. Омиває всі континенти крім Африки. В цьому океані найбільше островів, більша частина яких є дрібними і формує т. зв. Океанію. Найкрупніші острови — Великі та Малі Зондські (на межі з Індійським океаном), Філіппінські, Японські, Нова Гвінея та Нова Зеландія. Основні моря — Коралове, Філіппінське (найбільші в світі), Південно- та Східно-Китайські, Японське, Охотське, Берингове, Беллінсгаузена (біля Антарктиди); затоки — Сіамська, Аляскинська, Каліфорнійська.

Тихий океан лежить переважно на величезній Тихоокеанській плиті з океанічним типом земної кори. Вона контактує з оточуюими плитами, формуючи Тихоокеанське вогняне кільце — складчатий пояс з численними вулканами та частими землетрусами. До слова, саме на дні Світового океану зосереджено найбільше вулканів на планеті. Внаслідок взаємодії плит на Схід сформувалися гори Кордильєри та Анди, а на захід — острівні дуги (Курильські, Маріанські о-ви) та глибоководні жолоби, серед яких Маріанський — найглибший на планеті (понад 11 км). Глибокі ділянки з океанічної корою, ложе, займають більшу частину тихоокеанського дна. Континентальний шельф зосереджений в основному в західній частині океану.

Тихий океан простягається через всі кліматичні пояси крім арктичного, більшою частиною в жарких поясах (тому океан вважається найтеплішим). Відповідно, західні вітри та пасати формують сітку океанічних течій: теплих (Аляскинська, Куросіо, Південна та Північна Пасатні) та холодних (Перуанська, Каліфорнійська, Західних Вітрів — найдовша в світі і єдина навколосвітня). Часто спостерігаються цунамі (чому?).

Атлантичний океан (фізико-географічна характеристика)

фізична географія материків і океанів 7 клас

Атлантичний океан

Атлантичний океан — другий за площею, найсолоніший океан. Звужений на екваторі, тому поділений на дві частини, які в західній географії виділяють в окремі океани — Північно- і Південно-Атлантичний. Омиває береги всіх континентів крім Австралії, а також найбільший острів планети Гренландію. Крупні острови: Великі (у т. ч. Куба, Ямайка, Гаїті та ін.) і Малі Антильські, Канарські, Ньюфаундленд, Велика Британія, Сицилія, Крит. Основні моря — Саргасове (т. зв. “море без берегів”), Північне, Середземне, Чорне, Балтійське (найменш солоне), Мармурове (найменше в світі); затоки — Мексиканська, Біскайська, Гвінейська.

Атлантичний океан є доволі молодим, він утворився (і продовжує розширюватися) внаслідок спредингу (розходження) континентальних літосфрених плит. Внаслідок цього утворився найбільший розлом на планеті — Серединно-Атлантичний хребет. З нього у водну товщу вириваються солоні розчини, тому Атлантичний океан є найсолонішим. Є кілька глибоководних жолобів, зокрема Пуерто-Ріко.

Атлантичний океан простягається в усіх кліматичних поясах. Основні океанічні течії: теплі — Гольфстрім, Північно-Атлантична, Південна і Північна Пасатні, Бразильська; холодні — Канарська, Бенгельська, Західних Вітрів. Через свою молодість Атлантика має бідний органічний світ, порівянно з Тихим чи Індійським океанами.

Індійський океан (фізико-географічна характеристика)

фізична географія материків і океанів 7 клас

Індійський океан

Індійський океан — третій за величиною і другий за глибиною. Більшою мірою розташований у південній півкулі. Омиває Євразію, Африку, Австралію і Антарктиду. Найбільші острови та архіпелаги: Мадагаскар, Суматра та Ява (в складі Великих Зондських), Шрі-Ланка, Тасманія, Сейшельські, Мальдівські, Кергелен. Основні моря — Аравійське, Арафурське, Червоне (найтепліше в світі); затоки — Бенгальська, Перська.

Тектонічно Індійський океан знаходиться на стику кількох літосферних плит, тому його дно покрите численними серединно-океанічними хребтами. Найглибший жолоб — Зондський.

Через розташування переважно тропіках та екваторіальних широтах, Індійський океан є доволі теплим. Червоне море та Перська затока є найтеплішими в Світовому океані. Основні течії: теплі — Мозамбікська, Південна і Північна Пасатна; холодні — Сомалійська, Західно-Автсралійська, Західних вітрів. Північна частина океану знаходиться під впливом мусонів, тому тут утворилася Мусонна течія. Живий світ є багатим і має спільні риси із тихоокеанським і атлантичним.

Північний Льодовитий океан (фізико-географічна характеристика)

фізична географія материків і океанів 7 клас

Північний Льодовитий океан

Північний Льодовитий океан (або Арктичний — в західній географії) — найменший, наймілкіший, найхолодніший. Цілком розташований в Північній півкулі, переважно за Північним полярним колом. Омиває Євразію та Північну Америку. Осовні моря: Норвезьке, Баренцове, Східно-Сибірське, Біле, Баффіна, Гренландське; затоки — Обська Губа, Гудзонова. Найбільші острови: Гренландія, Врангеля, Шпіцберген, Нова Земля, Канадський Арктичний архіпелаг (з островами Баффінова Земля, Елсмір, Вікторія).

Північний Льодовитий океан розташований на зтику Північно-Американської та Євразійської літосфрених плит. Його дно — це суцільна материкова окраїна, тому тут відносно мілко та відсутнє океанічне ложе.

Через розміщення в полярних широтах, Північний Льодовитий океан значною мірою покритий кригою. Через весь океан від Берингової протоки простягається холодна Трансарктична течія, що переходить в Східно-Гренландську. Тепла Норвезька і Шпіцбергенська течії є продовженням Північно-Атлантичної. У водах океану водиться багато риби та морських ссавців.

Органічний світ Світового океану

Відомий океанолог Жак Ів Кусто казав: “Мертвий океан — мертва планета”. Органічний світ Світового океану надзвичайно багатий. Він умовно поділяється на три групи: планктон (фіто- і зоопланктон — переміщається з течіями), нектон (риби,черепахи, змії, морські ссавці тощо — рухаються самостійно) і бентос (корали, скати, молюски — придонні організми). З океаном пов’язане існування не тільки риб, а й багатьох представників ссавців (тюлені, моржі, кити, дельфіни), птахів (чайки, крачки, пінгвіни, альбатроси) та інших класів живих організмів (зокрема черевоногих та рептилій).

Біля половини всіх живих організмів Світового океану зосередженог в Тихому океані. Унікальним природним утворенням є Великий бар’єрний риф — тисячокілометрова сукупність коралових рифів біля північно-східного узбережжя Австралії.

Південний океан (визначення)

фізична географія материків і океанів 7 клас

Південний океан

Південні субантарктичні води трьох найбільших океанів мають свої особливості. По-перше, вони холодні, по-друге, для них характерні айсберги та скупчення льоду, по-третє, Антарктику омиває найдовша і єдина замкнута течія Західних вітрів. Тому вже багато років обговорюєтся виділення 5-го океану — Південного. Але відповідно до вимог української освітньої програми ми його не розглядаємо.

Протоки, що зв’язують океани

Океани місцями поєднані між собою протоками: Тихий і Північний Льодовитий — Беринговою; Тихий і Атлантичний — Дрейка і Магеллановою; Індійський і Тихий — Торреса, Малаккською і Басовою; Атлантичний і Північний Льодовитий — Данською. Для спрощення водного сполучення між океанами людиною були створені судохідні канали — Суецький, Панамський, Біломоро-Балтійський.

Найважливіше, що ви маєте знати про Світовий океан, готуючись до ЗНО з географії:

– Українська шкільна географія розглядяє лише 4 океани: Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий. Інколи також виділяють Південний океан.
Найбільший, найтепліший і найглибший океан — Тихий, найсолоніший — Атлантичний, найменший, наймілкіший і найхолодніший — Північний Льодовитий.

Найбільші моря — Коралове, Філіппінське і Саргасове; найменше море — Мармурове; найтепліше море — Червоне; найбільша затока — Бенгальська; найдовша протока — Мозамбікська, найширша протока — Дрейка; найдовша течія (і єдина навколосвітня) — Західних Вітрів; найглибший жолоб — Маріанський; найбільший острів — Гренландія.

Найдовший океанічний хребет – Серединно-Атлантичний. Найбільше вулканів — на дні Світового океану. Північний Льодовитий океан не має ложа.

– Органічний світ океанів поділяється на планктон (переміщаються з течіями), нектон (вільно рухаються у товщі води) і бентос (придонні організми).

Це є одним із уроків онлайн курсу з географії від школи Знання Онлайн. Решта уроків і тем — за цим посиланням. Друзі, підписуйтеся на оновлення geoped.in.ua, щоб бути в курсі нових цікавих матеріалів. Бажаємо захоплючої підготовки до ЗНО з географії!


Мітки: Світовий океан, фізична географія материків і океанів, 7 клас географія, Атлантичний океан, Індійський океан, Північний Льодовитий океан, Південний океан, фізико-географічна характеристика океанів, підготовка до ЗНО з географії

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: