« Глобальна атмосферна циркуляція: як утворюється вітер

»

Вер 14

Економічна, соціально-економічна чи суспільна географія?

Привіт, друзі! Відомий французький математик Рене Декарт стверджував, що називаючи речі правильно, можна уникнути половини непорозумінь в світі. Його б слова та у вуха вітчизняних географів, які до сих пір не можуть дати значній частині географічної науки єдину назву. Мова піде про суспільну географію. Чи соціально-економічну… Чи таки економічну?! Давайте розберемося з цим, врешті-решт. Як ви маєте свої думки в цього приводу, то висловлюйте їх у коментарях.

Соціально-економічна (суспільна) географія в школі

Було б ще нічого, якби в межах єдиного шкільного курсу географії не зустрічалося декілька офіційно затверджених назв її неприродничій половині. Дивимся на курс 9 класу — “Економічна і соціальна географія України”. Тепер на 10-й — “Соціально-економічна географія світу”. А от в популярному підручнику для 6 класу чітко поділяють географію на фізичну та СУСПІЛЬНУ. Крім того, неодноразово зустрічаємо “економічні райони” замість “суспільних” чи бодай “соціально-економічних”…

Після цього всього виникає логічне питання: а що і кого ви намагаєтеся навчити? Чи радше так: заплутати учнів — така вимога державної освітньої програми? Ми вже розглянули питання про те, що насправді вивчає географія, але нісенітниці в шкільних підручниках на цьому не закінчуються. Тільки от на ЗНО все серйозно, і такого вільнодумства/халатності/безграмотності там не буде.

Суспільна географія – наука про геопросторову організацію суспільства

В наукових географічних колах використовують єдину термінологію, і науку про закономічності геопросторової організації суспільства називають СУСПІЛЬНОЮ географією. До освітньої сфери все надходить з десятирічними запізненнями, тому і допускають відмінності у різних авторів навчальних програм. Як ви думаєте, це нормально? На нашу думку, це неправильно, бо врешті-решт приводить до плутанин, які пересічний учень не здатен розплутати. Це може коштувати балів на ЗНО. Пан Декарт знав, що говорив.

Суспільство — це людство та його діяльність: господарство, політика, наука, культура та ін. Окремі елементи суспільства вивчають різні наукові дисципліни, такі як економіка, соціологія, демографія, культурологія, політологія. Але це ще не географія — для географічного “відтінку” наука має досліджувати свій об’єкт в територіальному розрізі, вірніше в просторовому. Так і виникли різні “географії”: про господарство — економічна (економіка), про соціальну сферу — соціальна (соціологія), про політику — політична (політологія) та ін. Ви вже помітили дещо? Якщо називати “соціально-економічна географія”, то ми відсікаємо від розгляду політику та культуру — половину суспільства, скажімо так.

“Економічна географія” як пережиток радянської науки

В радянські часи всю суспільну гілку географії називали “економічною”. З однієї сторони, цей термін має право на життя: економіка, в широкому розумінні, означає всю активність людей. “Ойкос” перекладається як “дім”, звідси й екологія. Але і географія означає “землеопис”, та це далеко не все, що вона вивчає. Тож зараз під терміном “економіка” схильні розуміти скоріше господарство та добробут, але ніяк не населення з його релігіями, статево-віковими пірамідами тощо. Безумовно, все це пов’язано, але не існує єдиної науки про все на світі і єдиного терміну на всі випадки життя.

Система географічних наук

Один з варіантів системи географічних наук

Отже, суспільство — не лише господарство, або економіка. Також це не лише сукупність людських особин на Землі. Все, що дає змогу описати людей та їх діяльність в просторовому вимірі, дослідити усю цивілізацію в розрізі місця та взаємозв’язків — це і цікавить сучасну СУСПІЛЬНУ географію. Сюди ж і додамо похідні терміни, зокрема “СУСПІЛЬНО-ГЕОГРАФІЧНИЙ район”.

Сподіваємося, на ваших поличках в мозку додалося порядку. Географія настільки об’ємна наука, тож не дивно, що виникають подібні неоднозначності. Щодо інших поширених географічних плутанин читайте тут і тут. Діліться нашими матеріалами з вчителями та друзями, пропонуйте ідеї, слідкуйте за оновленнями. До нових зустрічей на сторінках geoped.in.ua!


Мітки: суспільна географія, соціально-економічна географія, економічна географія, як правильно, система географічних наук
Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2015
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: