«

»

Бер 24

Типові помилки на ЗНО з географії: завдання з топографії (ЗНО 2014)

Після статті про 4 найтиповіші помилки при вирішенні тестів переходимо в “бойові умови” – розбір потенційних помилок при вирішенні завдання з топографії, на прикладі тесту ЗНО з географії 2014 року. Це 4 маленькі задачі по доданому шматочку топографічної карти.

  • Визначте азимут, за яким пройде траса водогону вздовж стежки в напрямку від річки Андоги до загону для худоби.

Неуважно прочитавши завдання, ви ризикуєте помилитися на цілих 180 градусів. Пам’ятаємо, що азимут визначається від напрямку на Північ за часовою стрілкою. В даному випадку все доволі просто: стежка, позначена пунктирною лінією, нам чітко вказує напрямок і кут. Азимут від загону до річки складає 270 градусів, від річки до загону (що нам і потрібно) – 90.

  • Обчисліть відносну висоту (у метрах), на яку потрібно піднімати воду водогоном, що пройде вздовж стежки від річки Андоги до загону для худоби.

Відразу налаштовуємося на ВІДНОСНУ висоту – різницю абсолютних висот двох об`єктів. В нашому випадку такими об’єктами є загін для худоби та річка Андога. Згадуємо про уріз води: це і є абсолютна висота річки. Загін зображений прямо на одній з горизонталей, тому завдання вже полегшується. Найближча горизонталь до загону знаходиться нижче (ближче до річки) на 2,5 метри (закладання зазначене під картою): 150 + 2,5 = 152,5 (м). Знаходимо різницю, тобто, шукану відносну висоту підйому води: 152,5 – 129,5 = 23 (м).

  • Відстань на карті від річки Андоги до загону для худоби біля села Мостище виміряно вздовж стежки й зіставлено з лінійним масштабом. Використовуючи рисунок, визначте цю відстань у метрах.

510, 450, 480, 500, 640 – це неправильні відповіді, але вони таки можуть виникнути внаслідок неуважного підрахунку.

1) позначка, на яку встановлений правий кінець циркуля — 500 метрів. Наспіх ви можете подумати, що то 450 чи 550;

2) рахуємо не лише те, що справа від “0”: “хвіст”, що менше 100 метрів, виноситься в ліву частину лінійки;

3) одна поділка в секції “менше 100” дорівнює 10 метрам, спарені поділки, відповідно, 20 метрам;

4) обраховується від позначки “0” в обидві сторони;

Рахуємо: права частина (400+100) + ліва частина (20+20+20) = 560 (м).

Як бачимо, вирішення таких завдань вимагає лише елементарних знань з топографії та арифметики, але неуважність може звести нанівець ваші старання по підготовці до ЗНО з географії 2015 року. Радимо прочитати наші інші статті та завітати до рубрики «Тести з географії онлайн». Не губіть корисні матеріали – робіть репости, приєднуйтеся до нашої вк-спільноти та підписуйтеся на оновлення через email. Вдалої підготовки до ЗНО, географи!

Geoped.in.ua – Ваш Онлайн Репетитор з підготовки до ЗНО з географії 2015

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2015
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: