«

»

Лют 25

Природа Землі: загальна фізико-географічна характеристика

Природі Землі властива зональність (поділ на широтні смуги відповідно до зміни кількості сонячного тепла) і азональність (поділ на частини будь-якої форми залежно від рельєфу, розподілу материки / океани тощо). Це є дві найважливіші закономірності географічної оболонки, поряд з цілісністю та ритмічністю.

Згадуємо, що географічна оболонка поділена на 13 поясів — найбільших зональних частин природи. Вони дублюються за півкулями: 2 полярні (арктичний і антарктичний), 2 субполярні (субарктичний і субантарктичний), 2 помірні, 2 субтропічні, 2 тропічні, 2 субекваторіальні (які місцями зливаються), 1 екваторіальний. Коротко розглянемо кожен з них.

всі частини світу, материки і океани фізична географія материків і океанів

Арктичний і антарктичний пояси. Сюди потрапляє найменше сонячного тепла, тому це найхолодніші регіони планети. Вони мають вигляд сніжно-крижаних шапок Землі. В межах цих поясів розташовані географічні полюси, тому їх ще називають полярними. Тут вкрай одноманітні ландшафти — або голі льодовики, або полярні пустелі з мерзлого каменю (єдина природна зона тут). Річок і озер практично немає. Відповідно, рослинний і тваринний світ також бідний. Тут довжелезні полярні дні та ночі.

До Арктики і Антарктики прилягають субарктичний і субантарктичний пояси, відповідно. Тепла стає більше, а природа більш строката. В внутрішньматерикових районах розкинулися тундри — вкриті мохами і лишайниками заболочені рівнини, а на островах та узбережжях — більш багаті приокеанічні луки. Подекуди з’являються дерева, спочатку карликові, а потім тундру змінює лісотундра. До слова, в субантарктичносу поясі відсутні тундра та лісотундра (чому?).

Далі йде помірний пояс, який в південній півкулі набагато менший, ніж в північній. Тут вже не так холодно, води більше, тому ці пояси переважно вкриті лісами: хвойними, мішаними та широколистяними. Далі зростає посушливість, тому ліс змінюється лісостепом, степом і, врешті-решт, напівпустелями та пустелями. Помірний пояс північної півкулі поділений на сектори за континентальністю. Ми з вами живемо саме в помірному поясі.

Субтропічний пояс також має чітку секторність: західний з вічнозеленими лісами та чагарниками, східний з перемінно-вологими та мусонними лісами, та внутрішній з пустелями та напівпустелями.

Тропічні пояси є найспекотнішими і найбільш посушливими. Тут переважають пустельні ландшафти. Відповідно, природа бідна. Найбільша пустеля планети Сахара розташована саме в тропіках.

Субекваторіальні пояси на значній протяжності, в основному над океанами, зливаються в один. Зволоження зростає, тому найбільші простори поясу займають савани та рідколісся. Ближче до екватору їх можуть змінювати перемінно-вологі ліси.

Екваторіальний пояс один, і він не є суцільним: над океанами його виклинює субекваторіальний. Головна природна зона тут — вологі екваторіальні ліси, біорізноманіття яких просто величезне. На різних материках ці ліси називаються по-різному: в Америці — сельва, Африці — гілея, Євразії — джунглі. В цьому поясі протікають найповноводніші річки — Амазонка і Конго.

Висотна поясність присутня в гірських місцевостях. Ця поясність починається біля підніжжя гори з природної зони, що характерна для даної широти. Далі з висотою йде стрімка зміна природних умов, як би це відбувалося з просуванням до полюсу. Ось так, за 5 з гаком кілометрів природа гори Кіліманджаро, що розташована майже на екваторі, змінюється від субекваторіальних саван до крижаних пустель. Це відбувається тому, що з підняттям вгору знижується температура — на кожні 100 метрів на 0.6 градусів, або 6 градусів на кілометр підйому.

Поверхня планети поділяється на суходільну та водну частини. Суходіл — це материки та острови, водна — це океани та води суходолу (природні та штучні водойми). Окремо можна виділити льодовикову частину, зокрема шельфові льодовики, що сповзли з материка і рухаються по океанічному дну, прикидаючись суцільною сушею.

всі частини світу, материки і океани фізична географія материків і океанів

Материк (континент) — це найбільший шматок суші, що відділений від інших океанічними просторами чи вузькими суходільними перешийками. Виділяють наступні материки: Євразія (найбільший), Африка, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Австралія (найменший). Острови набагато менші за материки, і вони з усіх сторін оточені водою; найбільший острів світу — Гренландія. Півострів є частиною континенту чи острова, що помітно врізається в океан чи водойму; найбільший півострів на Землі — Аравійський. Мисами називають крайні виступаючі точки суходолу.

Не треба плутати материки з частинами світу. Якщо континенти виділяють суто по природним ознакам, то частини світу — за історичними. Південна та Північна Америки утворюють одну частину світу Америку, а материк Євразія поділяється на дві частини світу — Європу і Азію. Австралія та Океанія охоплює материк Австралію та численні острови Тихого океану. Частини світу включають відповідні континенти та острови, що їх оточують.

Світовий океан — це безперервна водна поверхня планети. Він поділяється на окремі океани, які розмежовуються суходолом та з’єднані проміжними морями і протоками. Українські географи виділяють 4 океани: Тихий (найбільший), Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий (найменший). Інколи також розглядають особливий Південний океан, який оточує Антарктиду і формує з нею регіон Антарктика. Північний Льодовитий океан разом з островами та крайніми північними частинами Америки та Євразії утворює Арктику.

Материки та океани постійно змінюють свої розміри та форму через рух літосферних плит. Мільйони років тому був єдиний океан Панталасса та єдиний суперматерик Пангея, який потім розколовся на 2 частини, Лавразію та Гондвану; з Лавразії згодом утворилися Північна Америка та більша частина Євразії, з Гондвани — Південна Америка, Африка, Антарктида і Австралія.

Отже

Природа Землі змінюється в зональному (залежно від розподілу сонячного тепла) та азональному (залежно від змін земної поверхні) відношеннях.

Зонально природа планети поділяється на 13 географічних поясів. Найхолодніші — арктичний і антарктичний, найспекотніші — тропічні. Ці пояси викривляються, а природа в їх межах змінюється під впливом континентальності та інших азональних чинників. Кожному географічному поясу притаманні певні природні зони.

Земна поверхня поділяється на великі суходільні та водні частини, материки (континенти) та океани відповідно. Виділяють 6 материків (Євразія, Африка, Північна Америка. Південна Америка, Антарктида, Австралія) та 4 океани (Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий).

Слідкуйте за оновленнями нашого сайту, готуйтеся до ЗНО з нашим онлайн репетитором та на сайті Знання Онлайн!


Мітки: фізична географія материків і океанів, характеристика природи Землі, підготовка до ЗНо з географії, світовий океан, материки континенти
Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: