«

»

Тра 26

Цікаві факти: державний устрій країн світу

Вчора деяким з підписникі Geoped ВКонтакті пощастило отримати наш перший електронний посібник “Державний устрій: тренажери з соціально-економічної географії світу”. Ми вже публікували один з його тренажерів, а за пару днів до офіційного випуску посібника ми вирішили зробити й статтю. В ній розповідається по деякі цікаві факти з теми “Державний устрій країн світу”. Бажаємо приємного читання!)

Найстарішою республікою в світі вважається Сан-Марино. Держава була заснована у 301 році н. е, і з того часу не змінювала своїх меж. Авторитет «найсвітлішої республіки» у всі часи був настільки високий, що навіть Наполеон, захопивши Італію, не наважився визнати зверхність над Сан-Марино, та навіть пропонував розширити її територію.

Мальтійський Орден – країна, яку нечасто зустрінеш на шпальтах газет, а в шкільних підручниках й поготів. Фактично, саме ця лицарська спільнота, що була заснована майже 1000 років тому, є найменшою державою в світі. Територія Ордену в 37 разів менша за Ватикан, і обмежена лиш однією будівлею на Мальтійській площі в Римі.

Андорра, хоч і має де-юре статус незалежної країни, але знаходиться під протекторатом одночасно Франції та Іспанії – так званий дуумвірат. У даному випадку вплив ділитися так: один рік Андоррою володіє президент Франції, а наступний – іспанський єпископ із сусіднього краю. До слова, інші країни-карлики Європи теж є протекторатами: Ліхтенштейн – Швейцарії, Монако – Франції, Сан-Марино – Італії.

Король, князь, султан – саме з такими титулами у нас асоціюється слово «монархія». А от донедавна верховним монархом Самоа був… вождь. Після смерті у 2007 році останнього самоанського вождя його наступник був обраний парламентом, тому країна фактично перетворилася на республіку. Хоч в підручниках та атласах ви все ще можете зустріти Самоа як монархію.

Колоніальні імперії зникли у другій половині ХХ століття. Тим не менш, по всьому світу розкидані численні «крихти» колишньої колоніальної могутності Великобританії та Франції у вигляді т. зв. заморських володінь.

Сучасні заморські володіння Франції

Крім того, невелику кількість залежних територій також мають Данія, Іспанія, Португалія, США, Австралія, Нова Зеландія, Норвегія та деякі інші держави. При визначенні державного устрою країн їх залежні території найчастіше не беруться до уваги, рахуючи їх радше як «виключення із правила».

Ось що ви зустрінете на сторінках нашого експериментального міні-посібника. Ми ж будемо працювати над новими матеріалами для вас й надалі. Тож слідкуйте за оновленнями geoped.in.ua, друзі! Дякуємо за довіру!


Мітки: державний устрій країн світу, соціально-економічна географія 10 клас, форми правління, види адміністративного поділу, монархія, республіка, федерація, унітарна держава, залежні території Франції та Великої Британії

 

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2015
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: