«

»

Кві 28

Поширені питання: як працювати з лінійним масштабом?

Доброго дня, друзі! Серед всіх питань з підготовки до ЗНО з географії, які нам задають, трапляються і “часті гості”. Одним із таких завсідників є питання “Як визначати відстані на топографічній карті за лінійним масштабом?”. Завдання з топографії 100-відсотково трапиться на ЗНО з географії 2015 року, тож спробуємо вам допомогти розібратися з цим.

Масштаб та його види

Для початку, трохи базової теорії. Що таке масштаб та який видів він буває?

Масштаб — це відношення проміжків на карті (плані) до реальних відстаней на місцевості. За вихідний проміжок переважно береться 1 сантиметр карти. Масштаб в топографії буває трьох видів:

  1. числовий
  2. іменований
  3. лінійний

Ось приклади числового масштабу: 1:200000, 1:500, 1:10000000, – де “1” – той самий сантиметр, про який писалося вище, а число після знаку ділення — відстань на місцевості у сантиметрах, яка відповідає проміжку на карті.

Переводимо сантиметри в метри (віднімаємо 2 нулі) чи кілометри (віднімаємо 5 нулів), тим самим отримуємо іменований масштаб: в 1 сантиметрі — 2 кілометри, в 1 сантиметрі — 500 метрів (або 0,5 кілометри), в 1 сантиметрі — 100 кілометрів. Зауважимо, що при переведенні саниметрів у кілометри, коли “нулів” менше п’яти, з’являється десятковий дріб: 10000 см = 100 м = 0,1 км, 5000 см = 50 м = 0,05 км і т .п.

Особливості лінійного масштабу

Лінійний масштаб є специфічним, бо його використовують для вимірювання відстаней на карті за допомогою циркуля чи лінійки. Жодних обрахунків — просто відміряємо приладом потрібний проміжок на мапі та переносимо його на лінійку масштабу. Але тут можна легко схибити через неуважність, бо стрічка має поділки, що відповідають певним проміжкам. На прикріпленому малюнку лінійного масштабу позначені поділки: 200 (а), 100 (б), 20 (в) і 10 (г) метрів. Стрічка розділена на дві частини: праву (для відкладення відстаней більше 100 метрів) та ліву (для “хвостиків” менше 100 метрів).

Приклади вимірювання лінійного масштабу

Розглянемо кілька прикладів вимірювання відстаней за допомогою лінійного масштабу.

– 400 м. Число кратне 100, тому все легко — цілком відкладаємо праворуч:


– 300 м. Аналогічно попередньому (але позначки “300” немає, є 100-метрова мітка між “200” та “400”:


– 370 м. Тут з’являється “хвостик” з 70 м. “Чисті” три сотні — по праву сторону, 7 маленьких поділок по 10 метрів — по ліву:


– 40 м. Менше 100 метрів, тому праворуч ми ніяк не відкладемо цей відрізок. Тож відміряємо по лівий бік 4 десятиметрові поділки (або ж 2 спарені):

В цій статті ми вже розглянули помилки, які можуть трапитися при вирішенні подібних задач на прикладі завдання з минулорічного ЗНО. Радимо прочитати!

Якщо у вас виникли питання чи пропозиції, звертайтеся до нас ВК чи пишіть у коментарях під статтею! В одній з наступних публікацій ми розглянемо прямокутні координати. Готуємося до ЗНО з географії із задоволенням!


Мітки: що таке масштаб, види масштабу, іменований, числовий, лінійний масштаб, вимірювання відстаней на топографічній карті, вирішення задач з топографії, підготовка до ЗНО з географії

Geoped.in.ua – готуватися до ЗНО з географії легко!

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2015
Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: