«

»

Кві 17

5 поширених плутанин в шкільній географії: абсолютна вологість та інше

Гадаю, ви інколи помічали розбіжності між тим, що говорить вчитель, що надруковано в підручнику та що написано у Вікіпедії. Чому таке трапляється? Це спричинено комплексом чинників: застарілими знаннями вчителів, неуважним рецензуванням підручників, ігноруванням здобутків світової географії, недостатнім впровадженням інтерактивних методів навчання тощо. Ось так і народилася ідея для нової серії статей — а матеріалу для них виявилося більш ніж вдосталь. Отже, перша “п’ятірка” поширених плутанин в шкільній географії.

 • Полюс холоду Північної півкулі

Оймякон чи Верхоянськ? Гадаємо, між цими варіантами можна ставити знак рівності: обидва пункти знаходяться в межах однієї котловини, де склалися унікальні кліматичні умови. Хоча, як видно на фото, саме Оймякон вже визнано як “полюс холоду”.

Оймякон полюс холоду

Наднизькі температури тут спричинені збігом таких факторів:
1) одна з найбільш континентальних областей планети (як наслідок, з надморозним холодним півріччям)
2) розташування у приполярному регіоні (що саме по собі зумовлює низькі температури)
3) ефект улоговини (коли холодне, важче повітря осідає та “застоюється” на дні котловини)
Ось що спричинило екстремально холодні зими  в Оймяконі з Верхоянськом — найбільших містах котловини. Зазначати обидва населені пункти у варіантах одного тесту — некоректне рішення.

 • Вологість повітря

Якщо ви зустріли підручник з визначенням типу: “Абсолютна вологість — максимальна кількість водяної пари в повітрі…” — можете повернути його в бібліотеку. Абсолютна вологість — це фактичний вміст вологи в повітрі, що вимірюється в грамах на метр кубічний. Відносна вологість, як і ВСІ відносні величини, вимірюється у %, та показує відношення водяної пари певного об’єму повітря до її максимального рівня насичення за такої температури. Коротше кажучи: абсолютне — в грамах на кубометр, власне кількість води; відносна — у відсотках, по відношенню до максимуму. Цей максимум — т. зв. “точка роси” — змінюється відповідно до законів термодинаміки: чим холодніше, тим менший об’єм повітря, тим менше в ньому може міститися водяної пари. Доречі, це одне з фундаментальних положень до розуміння кліматичних процесів.

 • Найбільш теплий та солоний океан

В деяких джерелах, підручниках у тому числі, можна зустріти твердження: найбільш солоний і теплий з океанів — Індійський. Чим це мотивується — невідомо (можливо через Червоне море — рекордсмен за даними показниками серед морів). Розставимо всі крапки над “і”: найтепліший океан — Тихий (бо значна його акваторія в межах жаркого поясу), найсолоніший — Атлантичний (через інтенсивні соляні викиди з Серединно-Атлантичного хребта).

 • Південний океан

Західна географічна наука визнала Південний океан як такий, що заслуговує своє місце на карті світу. Нажаль, вітчизняна географія настільки консервативна й інертна до того, що вже давно прийняте світовою науковою спільнотою. На даний момент шкільні програми включають лише чотири океани (без Південного), від чого і відштовхуються розробники завдань для ДПА та ЗНО з географії.

 • Кількість держав

Одне з найбільш суперечливих питань — скільки ж держав на сучасній карті світу? Ви знаєте, що процес формування незалежних держав є постійним. Та є одне “але”: здобуття суверенітету і його визнання — різні речі. Наприклад, на китайських мапах ви не знайдете Ватикану; Косово і Тайвань — їх незалежність визнана багатьма державами, але Україна поки не входить до їх переліку. Також є маса визнаних однією чи кількома державами де-факто суверенних територій: Північний Кіпр, Абхазія, Нагірний Карабах та ін., а також формувань з невизначеним (Західна Сахара, Палестина), особливим чи складним (Гренландія, Гонконг, Мальтійський орден та ін.) статусом. Станом на квітень 2015 року на картах українського видавництва ви знайдете 195 держав (включно з Палестиною), з них “наймолодшими” є Східний Тімор (2002 рік), Чорногорія (2006), Південний Судан (2011).

Буде нова стаття з плутанинами, тому слідкуйте за нашими оновленнями. Статті з приводу підготовки до ЗНО з географії читайте тут. Вчимо географію із задоволенням!


Мітки: полюс холоду Північної півкулі, абсолютна та відносна вологість, найтепліший та найсолоніший океан, Південний океан, кількість держав на карті світу
Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2015
Share the joy
 •  
 •  
 •  
 •  

2 comments

 1. Андрій

  Дякую! Дуже лаконічна і корисна інформація!

  1. Будь ласка! Дуже вдячні за відгук.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви можете використовувати ці теги HTML: